Match Centre 2014

View previous tournaments

Congratulations to the 2016 San Miguel Chiang Mai International Sixes trophy winners:

  • CUP: UN Irish Pub
  • SHIELD: Red Lion Wombats
  • BOWL: Drifters
  • PLATE: Floggers & Robbers
  • SPOON: Stuffed Beavers

Day 1:  Sunday 30 March 2014

Time Group Team 1 Score Overs Result Team 2 Score Overs
09.30 Group C Divine Felons 75/0 5.0 Beat UN Irish Gold 73/1 5.0
09.45 Group A Moonshine Warathais 55/2 5.0 Lost to Lords Taverners 56/1 3.5
10.40 Group B Buffed Taverners 55/1 5.0 Lost to Clifton Hill Tom Cats 56/1 4.2
10.55 Group D Darjeeling 36/2 5.0 Lost to Clifton Hill Stray Cats 37/1 3.5
11.50 Group H Awali Taverners 55/1 5.0 Lost to UN Irish Green 59/0 3.0
12.05 Group E Floggers & Robbers 43/2 5.0 Lost to Tokyo Dingbats 45/0 2.4
13.00 Group F Taranaki Taverners 73/1 5.0 Beat Nightcrawlers 55/1 5.0
13.15 Group F Kimberley Crusaders 81/1 5.0 Beat Sa Pa 76/0 5.0
14.10 Group G Darwin Dilettantes 59/1 5.0 Lost to San Miguel Thais 63/3 4.4
14.25 Group G Blythswood 70/1 5.0 Lost to Almar 73/0 4.2
15.20 Group C Walton Cricketeers 91/1 5.0 Beat UN Irish Gold 45/1 5.0
15.35 Group A Moonshine Warathais 56/2 5.0 Beat Zoom Bar Drifters 42/3 5.0
16.30 Group H Gymkhana Cavaliers 80/1 5.0 Lost to Awali Taverners 81/0 4.0
16.45 Group E Floggers & Robbers 60/2 5.0 Lost to Ios Malakas 61/1 3.0

Day 2:  Monday 31 March 2014

Time Group Team 1 Score Overs Result Team 2 Score Overs
08.30 Group F Kimberley Crusaders 46/1 5.0 Lost to Nightcrawlers 47/1 4.0
08.45 Group F Taranaki Taverners 53/1 5.0 Beat Sa Pa 29/3 5.0
09.40 Group B Buffed Taverners 60/1 5.0 Lost to Armadillos 61/1 3.4
09.55 Group E Stuffed Beavers 74/0 5.0 Lost to Ios Malakas 75/1 4.0
10.50 Group A Lords Taverners 73/2 5.0 Beat Zoom Bar Drifters 64/1 5.0
11.05 Group A Moonshine Warathais 86/0 5.0 Beat Surrey Vagrants 82/1 5.0
12.00 Group G San Miguel Thais 73/0 5.0 Lost to Almar 75/0 4.2
12.15 Group G Darwin Dilettantes 53/3 5.0 Lost to Blythswood 54/0 3.5
13.10 Group C Walton Cricketeers 83/0 5.0 Beat Divine Felons 63/1 5.0
13.25 Group C UN Irish Gold 64/2 5.0 Beat Perth Postels 61/1 5.0
14.20 Group H Sons of Pitches 79/3 5.0 Beat Awali Taverners 62/2 5.0
14.35 Group H Gymkhana Cavaliers 55/1 5.0 Beat UN Irish Green 55/3 5.0
15.30 Group D Chiang Mai Warriors 68/3 5.0 Beat Red Lion Wombats 50/2 5.0
15.45 Group E Floggers & Robbers 61/3 5.0 Lost to Stuffed Beavers 64/1 4.1

Day 3:  Tuesday 1 April 2014

Time Group Team 1 Score Overs Result Team 2 Score Overs
09.00 Group H Gymkhana Cavaliers 39/3 5.0 Lost to Sons of Pitches 42/0 4.2
09.15 Group B Yarrambat 57/1 5.0 Lost to Armadillos 60/0 2.3
10.10 Group F Nightcrawlers 67/0 5.0 Beat Sa Pa 60/0 5.0
10.25 Group F Kimberley Crusaders 60/3 5.0 Beat Taranaki Taverners 45/4 5.0
11.20 Group E Tokyo Dingbats 83/0 5.0 Beat Stuffed Beavers 44/2 5.0
11.35 Group C Divine Felons 61/1 5.0 Beat Perth Postels 51/1 5.0
12.30 Group G Blythswood 56/0 5.0 Lost to San Miguel Thais 57/1 3.5
12.45 Group G Darwin Dilettantes 58/0 5.0 Lost to Almar 61/1 4.0
13.40 Group A Zoom Bar Drifters 63/1 5.0 Lost to Surrey Vagrants 67/0 3.2
13.55 Group H Sons of Pitches 82/0 5.0 Beat UN Irish Green 61/2 5.0
14.50 Group D Red Lion Wombats 43/2 5.0 Lost to Clifton Hill Stray Cats 44/1 2.0
15.05 Group D Darjeeling 102/0 5.0 Beat Chiang Mai Warriors 56/1 5.0
16.00 Group B Yarrambat 91/1 5.0 Beat Clifton Hill Tom Cats 49/0 5.0
16.15 Group E Tokyo Dingbats 85/1 5.0 Beat Ios Malakas 46/4 5.0

Day 4:  Wednesday 2 April 2014

Time Group Team 1 Score Overs Result Team 2 Score Overs
08.30 Group C Perth Postels 28/4 5.0 Lost to Walton Cricketeers 30/0 1.0
08.45 Group B Armadillos 62/2 5.0 Beat Clifton Hill Tom Cats 40/1 5.0
09.40 Group D Chiang Mai Warriors 74/3 5.0 Beat Clifton Hill Stray Cats 48/4 5.0
09.55 Group D Red Lion Wombats 46/3 5.0 Lost to Darjeeling 50/0 4.3
10.50 Group B Buffed Taverners 73/2 5.0 Lost to Yarrambat 75/2 5.0
11.05 Group A Lords Taverners 74/0 5.0 Beat Surrey Vagrants 44/3 5.0
12.50 Spoon Group A Gymkhana Cavaliers 77/0 5.0 Beat Floggers & Robbers 49/2 5.0
13.05 Spoon Group B Darwin Dilettantes 88/0 5.0 Beat Stuffed Beavers 60/3 5.0
14.00 Plate Group A Taranaki Taverners 40/1 5.0 Lost to San Miguel Thais 42/0 2.3
14.15 Plate Group B Blythswood 73/2 5.0 Beat Nightcrawlers 60/2 5.0
15.10 Bowl Group A Buffed Taverners 63/0 5.0 Lost to Sons of Pitches 64/0 3.1
15.25 Bowl Group B Kimberley Crusaders 75/2 5.0 Lost to Perth Postels 76/0 4.5

Day 5:  Thursday 3 April 2014

Time Group Team 1 Score Overs Result Team 2 Score Overs
08.30 Shield Group A Moonshine Warathais 52/2 5.0 Lost to Clifton Hill Stray Cats 55/0 3.3
08.45 Shield Group B Darjeeling 79/1 5.0 Beat Surrey Vagrants 29/3 5.0
09.40 Bowl Group A Red Lion Wombats 81/1 5.0 Lost to Almar 84/1 5.0
09.55 Bowl Group B Tokyo Dingbats 77/0 5.0 Beat Zoom Bar Drifters 60/3 5.0
10.50 Plate Group A UN Irish Green 43/3 5.0 Lost to San Miguel Thais 45/1 4.1
11.05 Plate Group B Nightcrawlers 82/0 5.0 Beat Ios Malakas 61/2 5.0
12.00 Spoon Group A Gymkhana Cavaliers 48/2 5.0 Lost to Sa Pa 51/0 3.2
12.15 Spoon Group B Awali Taverners 66/1 5.0 Lost to Stuffed Beavers 67/1 4.0
13.10 Shield Group A UN Irish Gold 88/0 5.0 Beat Moonshine Warathais 51/2 5.0
13.25 Shield Group B Darjeeling 69/1 5.0 Beat Clifton Hill Tom Cats 45/1 5.0
14.20 Bowl Group A Red Lion Wombats 74/4 5.0 Beat Sons of Pitches 72/2 5.0
14.35 Bowl Group B Perth Postels 73/0 5.0 Beat Zoom Bar Drifters 65/3 5.0
15.30 Cup Group A Chiang Mai Warriors 54/3 5.0 Lost to Walton Cricketeers 56/0 4.2
15.45 Cup Group B Armadillos 69/2 5.0 Beat Lords Taverners 51/0 5.0

Day 6:  Friday 4 April 2014

Time Group Team 1 Score Overs Result Team 2 Score Overs
09.00 Bowl Group A Buffed Taverners 91/0 5.0 Beat Almar 49/1 5.0
09.15 Bowl Group B Tokyo Dingbats 88/1 5.0 Beat Kimberley Crusaders 61/4 5.0
10.10 Cup Group A Walton Cricketeers 86/2 5.0 Beat Yarrambat 65/0 5.0
10.25 Cup Group B Lords Taverners 82/0 5.0 Beat Divine Felons 82/1 5.0
11.20 Spoon Group A Floggers & Robbers 67/0 5.0 Lost to Sa Pa 68/3 4.5
11.35 Spoon Group B Awali Taverners 51/2 5.0 Lost to Darwin Dilettantes 54/0 3.5
12.30 Plate Group A Taranaki Taverners 75/1 5.0 Beat UN Irish Green 42/0 5.0
12.45 Plate Group B Ios Malakas 19/3 5.0 Lost to Blythswood 23/0 1.4
13.40 Shield Group A Clifton Hill Stray Cats 85/2 5.0 Beat UN Irish Gold 66/1 5.0
13.55 Shield Group B Clifton Hill Tom Cats 72/1 5.0 Lost to Surrey Vagrants 75/0 4.4
14.50 Spoon Knockouts Stuffed Beavers 59/2 5.0 Lost to Sa Pa 62/2 3.5
15.05 Spoon Knockouts Gymkhana Cavaliers 73/4 5.0 Beat Darwin Dilettantes 71/1 5.0
16.00 Cup Group A Chiang Mai Warriors 88/3 5.0 Beat Yarrambat 70/1 5.0
16.15 Cup Group B Armadillos 47/2 5.0 Lost to Divine Felons 48/0 4.0

Day 7:  Saturday 5 April 2014

Time Group Team 1 Score Overs Result Team 2 Score Overs
08.30 Bowl Knockouts Buffed Taverners 70/2 5.0 Beat Perth Postels 60/1 5.0
08.45 Bowl Knockouts Tokyo Dingbats 97/1 5.0 Beat Red Lion Wombats 71/3 5.0
09.40 Shield Knockouts Surrey Vagrants 40/2 5.0 Lost to Clifton Hill Stray Cats 42/1 2.3
09.55 Shield Knockouts UN Irish Gold 59/1 5.0 Lost to Darjeeling 60/1 4.3
10.50 Cup Knockouts Lords Taverners 55/2 5.0 Lost to Walton Cricketeers 57/1 2.5
11.05 Cup Knockouts Divine Felons 50/4 5.0 Lost to Chiang Mai Warriors 51/2 4.3
12.00 Plate Knockouts Nightcrawlers 65/0 5.0 Lost to San Miguel Thais 66/0 3.5
12.15 Plate Knockouts Blythswood 92/1 5.0 Beat Taranaki Taverners 43/3 5.0
13.10 Spoon Knockouts Gymkhana Cavaliers 59/1 5.0 Beat Sa Pa 53/1 5.0
13.55 Bowl Knockouts Buffed Taverners 50/1 5.0 Lost to Tokyo Dingbats 51/2 3.2
14.40 Shield Knockouts Darjeeling 68/2 5.0 Beat Clifton Hill Stray Cats 63/4 5.0
15.25 Cup Knockouts Chiang Mai Warriors 40/4 5.0 Lost to Walton Cricketeers 46/0 2.5
16.10 Plate Knockouts Blythswood 62/2 5.0 Lost to San Miguel Thais 62/1 5.0