Match Centre 2009

View previous tournaments

Congratulations to the 2016 San Miguel Chiang Mai International Sixes trophy winners:

  • CUP: UN Irish Pub
  • SHIELD: Red Lion Wombats
  • BOWL: Drifters
  • PLATE: Floggers & Robbers
  • SPOON: Stuffed Beavers

Day 1:  Sunday 29 March 2009

Time Group Team 1 Score Overs Result Team 2 Score Overs
09.30 Spoon Group Udonthani Richmond Steakies 70/1 5.0 Lost to Bangkok Postels 74/0 4.3
09.45 Spoon Group Blythswood 71/0 5.0 Beat Maythais 24/1 5.0
10.40 Group G Floggers & Robbers 70/0 5.0 Beat Divine Felons 54/1 5.0
10.55 Group A Yarrambat 61/1 5.0 Lost to Armadillos 62/0 3.5
11.50 Group C UN Irish Pub Gang Green 82/3 5.0 Beat Surrey Vagrants 49/5 5.0
12.05 Group D Darjeeling 49/2 5.0 Lost to Warathais 50/1 3.5
13.00 Group H Yorkshire Puddings 60/1 5.0 Lost to Romany Martlets 61/0 5.0
13.15 Group F Shanghai Hot Dogs 56/3 5.0 Beat Tokyo Wombats 50/1 5.0
14.10 Spoon Group Stuffed Beavers 61/2 5.0 Lost to Ios Malakas 63/1 3.5
14.25 Spoon Group Gymkhana Cavaliers 41/2 5.0 Lost to Wombats 42/0 3.2
15.20 Group B Darwin Dilettantes 45/1 5.0 Lost to Gloucestershire Gipsies 48/0 2.4
15.35 Group G Floggers & Robbers 73/0 5.0 Beat Awali Taverners 65/1 5.0

Day 2:  Monday 30 March 2009

Time Group Team 1 Score Overs Result Team 2 Score Overs
09.00 Group A Yarrambat 51/2 5.0 Lost to Bashundhara Cricketers 55/0 4.4
09.15 Group H Romany Martlets 80/0 5.0 Beat Lords Taverners Postels 31/4 5.0
10.10 Group D Taranaki Taverners 37/4 5.0 Lost to Warathais 39/1 3.0
10.25 Group B Darwin Dilettantes 73/0 5.0 Beat Sa Pa 31/1 5.0
11.20 Group E Southerners 68/1 5.0 Beat Almar 51/2 5.0
11.35 Group F Tokyo Wombats 81/3 5.0 Beat Thai Thevada 44/3 5.0
12.30 Group C Surrey Vagrants 88/0 5.0 Beat Drifters 66/0 5.0
12.45 Group G Divine Felons 67/0 5.0 Beat Awali Taverners 39/1 5.0
13.40 Spoon Group Maythais 51/0 5.0 Lost to Udonthani Richmond Steakies 57/1 3.5
13.55 Spoon Group Blythswood 48/3 5.0 Lost to Bangkok Postels 49/1 4.0
14.50 Group A Bashundhara Cricketers 91/0 5.0 Beat Armadillos 46/1 5.0
15.05 Group H Yorkshire Puddings 75/1 5.0 Beat Lords Taverners Postels 48/3 5.0
16.00 Group D Taranaki Taverners 46/2 5.0 Lost to Darjeeling 48/1 2.5
16.15 Group B Gloucestershire Gipsies 106/1 5.0 Beat Sa Pa 52/5 5.0

Day 3:  Tuesday 31 March 2009

Time Group Team 1 Score Overs Result Team 2 Score Overs
09.00 Group E Perth Postels 87/2 5.0 Beat Southerners 57/1 5.0
09.15 Group F Shanghai Hot Dogs 48/2 5.0 Beat Thai Thevada 41/2 5.0
10.10 Group C UN Irish Pub Gang Green 86/2 5.0 Beat Drifters 56/0 5.0
10.25 Spoon Group Blythswood 60/2 5.0 Beat Udonthani Richmond Steakies 42/2 5.0
11.20 Spoon Group Gymkhana Cavaliers 50/1 5.0 Beat Stuffed Beavers 40/4 5.0
11.35 Spoon Group Maythais 56/1 5.0 Lost to Bangkok Postels 57/0 4.2
12.30 Spoon Group Wombats 77/0 5.0 Beat Ios Malakas 55/0 5.0
12.45 Group E Perth Postels 75/2 5.0 Beat Almar 36/4 5.0
13.40 Shield Group Yorkshire Puddings 46/5 4.1 Lost to Surrey Vagrants 50/0 4.0
13.55 Shield Group Tokyo Wombats 85/2 5.0 Beat Southerners 49/2 5.0
14.50 Shield Group Armadillos 59/3 59.0 Beat Floggers & Robbers 43/5 5.0
15.05 Bowl Group Darjeeling 59/1 5.0 Beat Yarrambat 54/2 5.0
16.00 Bowl Group Darwin Dilettantes 76/1 5.0 Beat Awali Taverners 56/2 5.0
16.15 Bowl Group Drifters 59/1 5.0 Lost to Thai Thevada 62/0 3.3

Day 4:  Wednesday 1 April 2009

Time Group Team 1 Score Overs Result Team 2 Score Overs
09.00 Cup Group A Gloucestershire Gipsies 55/2 5.0 Beat Perth Postels 54/4 5.0
09.15 Cup Group A Romany Martlets 33/5 5.0 Lost to Shanghai Hot Dogs 34/0 2.2
10.10 Plate Group Sa Pa 68/0 5.0 Beat Almar 53/3 5.0
10.25 Plate Group Taranaki Taverners 53/0 5.0 Lost to Lords Taverners Postels 57/0 3.5
11.20 Spoon Group Wombats 81/0 5.0 Beat Stuffed Beavers 34/1 5.0
11.35 Spoon Group Gymkhana Cavaliers 58/0 5.0 Lost to Ios Malakas 59/0 4.0
12.30 Bowl Group Darjeeling 80/0 5.0 Beat Awali Taverners 41/2 5.0
12.45 Bowl Group Darwin Dilettantes 74/0 5.0 Lost to Thai Thevada 76/0 4.0
13.40 Shield Group Armadillos 61/0 5.0 Lost to Tokyo Wombats 62/0 4.0
13.55 Shield Group Yorkshire Puddings 62/4 5.0 Beat Southerners 59/2 5.0
14.50 Spoon Group 2 Wombats 82/0 5.0 Beat Udonthani Richmond Steakies 59/0 5.0
15.05 Spoon Group 2 Maythais 45/0 5.0 Lost to Ios Malakas 47/2 4.4
16.00 Cup Group B Bashundhara Cricketers 85/2 5.0 Beat UN Irish Pub Gang Green 82/4 5.0
16.15 Cup Group B Warathais 73/0 5.0 Beat Divine Felons 49/2 5.0

Day 5:  Thursday 2 April 2009

Time Group Team 1 Score Overs Result Team 2 Score Overs
09.00 Shield Group Floggers & Robbers 34/5 5.0 Lost to Surrey Vagrants 37/0 2.4
09.15 Shield Group Yorkshire Puddings 65/1 5.0 Beat Armadillos 51/2 5.0
10.10 Bowl Group Yarrambat 60/2 5.0 Lost to Drifters 61/3 4.5
10.25 Bowl Group Darjeeling 63/1 5.0 Beat Thai Thevada 56/0 5.0
11.20 Cup Group A Shanghai Hot Dogs 43/3 5.0 Lost to Perth Postels 44/0 3.0
11.35 Cup Group B Warathais 80/3 5.0 Lost to UN Irish Pub Gang Green 84/0 4.1
12.30 Spoon Group 2 Stuffed Beavers 28/6 5.0 Lost to Blythswood 29/1 2.0
12.45 Spoon Group 2 Gymkhana Cavaliers 52/2 5.0 Lost to Bangkok Postels 54/0 3.4
13.40 Plate Group Sa Pa 62/4 5.0 Lost to Taranaki Taverners 63/2 4.5
13.55 Plate Group Almar 60/1 5.0 Lost to Lords Taverners Postels 61/2 4.1
14.50 Spoon Group 2 Wombats 68/0 5.0 Beat Maythais 49/0 5.0
15.05 Spoon Group 2 Udonthani Richmond Steakies 73/0 5.0 Beat Ios Malakas 63/2 5.0
16.00 Cup Group A Gloucestershire Gipsies 72/1 5.0 Beat Romany Martlets 54/3 5.0
16.15 Cup Group B Divine Felons 45/1 5.0 Lost to Bashundhara Cricketers 46/1 3.1

Day 6:  Friday 3 April 2009

Time Group Team 1 Score Overs Result Team 2 Score Overs
09.00 Plate Group Lords Taverners Postels 84/1 5.0 Beat Sa Pa 60/1 5.0
09.15 Plate Group Almar 72/0 5.0 Beat Taranaki Taverners 62/2 5.0
10.10 Cup Group A Gloucestershire Gipsies 50/1 5.0 Lost to Shanghai Hot Dogs 54/1 4.0
10.25 Cup Group A Romany Martlets 50/2 5.0 Lost to Perth Postels 53/0 2.4
11.20 Bowl Group Darwin Dilettantes 31/1 5.0 Lost to Yarrambat 32/1 2.5
11.35 Bowl Group Awali Taverners 64/0 5.0 Lost to Drifters 68/0 3.4
12.30 Shield Group Surrey Vagrants 63/1 5.0 Beat Tokyo Wombats 56/2 5.0
12.45 Shield Group Floggers & Robbers 49/1 5.0 Beat Southerners 49/2 5.0
13.40 Spoon Group 2 Gymkhana Cavaliers 36/1 5.0 Lost to Blythswood 37/1 3.4
13.55 Spoon Group 2 Stuffed Beavers 41/1 5.0 Lost to Bangkok Postels 42/0 3.5
14.50 Cup Group B Warathais 61/1 5.0 Lost to Bashundhara Cricketers 65/0 4.4
15.05 Cup Group B UN Irish Pub Gang Green 78/2 5.0 Beat Divine Felons 72/1 5.0

Day 7:  Saturday 4 April 2009

Time Group Team 1 Score Overs Result Team 2 Score Overs
09.00 Bowl Knockouts Darjeeling 64/1 5.0 Beat Drifters 60/0 5.0
09.15 Bowl Knockouts Thai Thevada 40/5 5.0 Lost to Yarrambat 43/0 2.5
10.10 Shield Knockouts Yorkshire Puddings 54/1 5.0 Lost to Tokyo Wombats 57/1 4.5
10.25 Shield Knockouts Armadillos 77/3 5.0 Lost to Surrey Vagrants 78/1 4.0
11.20 Cup Knockouts Perth Postels 58/3 5.0 Lost to Bashundhara Cricketers 60/0 2.4
11.35 Cup Knockouts UN Irish Pub Gang Green 62/5 5.0 Lost to Gloucestershire Gipsies 64/2 4.5
13.15 Bowl Knockouts Darjeeling 87/0 5.0 Lost to Yarrambat 88/1 4.5
14.00 Shield Knockouts Surrey Vagrants 86/1 5.0 Beat Tokyo Wombats 79/1 5.0
14.45 Cup Knockouts Gloucestershire Gipsies 59/0 5.0 Lost to Bashundhara Cricketers 62/1 4.4
15.30 Plate Knockouts Lords Taverners Postels 57/1 5.0 Lost to Sa Pa 59/1 3.3
16.15 Spoon Knockouts Wombats 70/1 5.0 Beat Bangkok Postels 46/0 5.0