Match Centre 2008

View previous tournaments

Congratulations to the 2016 San Miguel Chiang Mai International Sixes trophy winners:

  • CUP: UN Irish Pub
  • SHIELD: Red Lion Wombats
  • BOWL: Drifters
  • PLATE: Floggers & Robbers
  • SPOON: Stuffed Beavers

Day 1:  Sunday 30 March 2008

Time Group Team 1 Score Overs Result Team 2 Score Overs
09.00 Group F Lords Taverners 52/1 5.0 Beat Sa Pa 26/5 5.0
09.40 Group G Taranaki Taverners 44/1 5.0 Lost to Yorkshire Puddings 48/0 3.0
09.55 Group A Darwin Dilettantes 63/2 5.0 Tied with Floggers & Robbers 63/2 5.0
10.50 Group E The Mighty Spires 80/2 5.0 Beat Thai Thevada 48/2 5.0
11.05 Group B UN Irish Pub Gang Green 73/2 5.0 Beat Awali Taverners 59/4 5.0
12.00 Group D Darjeeling 72/0 5.0 Beat Almar 43/1 5.0
12.15 Spoon Group Ios Malakas 63/1 5.0 Lost to Stuffed Beavers 66/1 4.0
13.10 Spoon Group Gymkhana Cavaliers 63/2 5.0 Beat Maythais 27/3 5.0
13.25 Group D Gloucestershire Gipsies 74/2 5.0 Beat Divine Felons 62/1 5.0
14.20 Group A Darwin Dilettantes 66/1 5.0 Beat Sugar Shack Postels 64/1 5.0
14.35 Group C Warathais 64/1 5.0 Beat Drifters 48/0 5.0
15.30 Group E Thai Thevada 58/2 5.0 Lost to Romany 61/1 3.0
15.45 Group A Surrey Avos 83/2 5.0 Beat Floggers & Robbers 80/3 5.0
16.40 Spoon Group Wombats 53/1 5.0 Lost to Udonthani Richmond Steakies 55/0 2.0
16.55 Spoon Group Stuffed Beavers 93/1 5.0 Beat Blythswood 67/1 5.0

Day 2:  Monday 31 March 2008

Time Group Team 1 Score Overs Result Team 2 Score Overs
08.30 Group E Romany 42/2 5.0 Lost to Armadillos 46/0 4.0
08.45 Group C Warathais 74/0 5.0 Beat Tokyo Wombats 56/3 5.0
09.40 Group G Taranaki Taverners 65/2 5.0 Lost to Yarrambat 66/2 4.0
09.55 Group B Silva Stars 21/1 5.0 Lost to Perth Postels 68/2 4.0
10.50 Spoon Group Wombats 50/0 5.0 Lost to Gymkhana Cavaliers 51/0 4.0
11.05 Spoon Group Blythswood 49/2 5.0 Lost to Ios Malakas 50/2 4.0
12.00 Group F Lords Taverners 80/2 5.0 Lost to Shanghai Hot Dogs 84/2 4.0
12.15 Group D Gloucestershire Gipsies 100/2 5.0 Beat Almar 85/2 5.0
13.10 Group B Silva Stars 56/2 5.0 Lost to UN Irish Pub Gang Green 57/2 3.0
13.25 Group B Perth Postels 96/0 5.0 Beat Awali Taverners 47/1 5.0
14.20 Group A Surrey Avos 104/1 5.0 Beat Sugar Shack Postels 42/1 5.0
14.35 Group C Drifters 51/1 5.0 Lost to Cricketeers 52/2 2.0
15.30 Group F Shanghai Hot Dogs 41/2 5.0 Lost to Southerners 43/0 2.0
15.45 Group G Surrey Vagrants 104/0 5.0 Beat Yorkshire Puddings 35/3 5.0
16.40 Spoon Group Bangkok Postels 41/1 5.0 Lost to Blythswood 43/1 3.0
16.55 Spoon Group Udonthani Richmond Steakies 69/0 5.0 Beat Maythais 49/1 5.0

Day 3:  Tuesday 1 April 2008

Time Group Team 1 Score Overs Result Team 2 Score Overs
08.30 Group D Divine Felons 71/2 5.0 Beat Darjeeling 67/0 5.0
08.45 Group A Surrey Avos 74/0 5.0 Beat Darwin Dilettantes 58/4 5.0
09.40 Spoon Group Stuffed Beavers 66/1 5.0 Beat Bangkok Postels 56/0 5.0
09.55 Spoon Group Gymkhana Cavaliers 33/3 5.0 Lost to Udonthani Richmond Steakies 34/4 4.0
10.50 Group G Taranaki Taverners 64/0 5.0 Lost to Surrey Vagrants 69/1 4.0
11.05 Group F Southerners 72/1 5.0 Beat Sa Pa 47/2 5.0
12.00 Group B Perth Postels 78/3 5.0 Beat UN Irish Pub Gang Green 56/1 5.0
12.15 Group C Tokyo Wombats 58/2 5.0 Lost to Cricketeers 59/0 3.0
13.10 Group D Gloucestershire Gipsies 104/0 5.0 Beat Darjeeling 41/0 5.0
13.25 Group E The Mighty Spires 86/1 5.0 Beat Romany 70/2 5.0
14.20 Group F Shanghai Hot Dogs 91/2 5.0 Beat Sa Pa 71/3 5.0
14.35 Group G Surrey Vagrants 106/2 5.0 Beat Yarrambat 55/1 5.0
15.30 Spoon Group Bangkok Postels 61/2 5.0 Lost to Ios Malakas 62/1 4.0
15.45 Spoon Group Wombats 89/0 5.0 Beat Maythais 61/1 5.0
16.40 Group E Armadillos 36/4 5.0 Lost to Thai Thevada 39/0 2.0
16.55 Group A Sugar Shack Postels 62/1 5.0 Lost to Floggers & Robbers 64/1 4.0

Day 4:  Wednesday 2 April 2008

Time Group Team 1 Score Overs Result Team 2 Score Overs
08.45 Group C Tokyo Wombats 77/2 5.0 Beat Drifters 59/1 5.0
09.25 Group B Awali Taverners 72/0 5.0 Beat Silva Stars 72/1 5.0
09.40 Group E The Mighty Spires 119/0 5.0 Beat Armadillos 52/3 5.0
10.35 Group C Warathais 61/3 5.0 Lost to Cricketeers 65/2 4.0
10.50 Group D Divine Felons 67/0 5.0 Beat Almar 50/3 5.0
11.45 Group G Yorkshire Puddings 74/3 5.0 Beat Yarrambat 71/2 5.0
12.00 Group F Lords Taverners 66/1 5.0 Beat Southerners 63/4 5.0
12.55 Spoon Group 2 Maythais 31/2 5.0 Lost to Ios Malakas 32/1 3.0
13.05 Spoon Group 2 Gymkhana Cavaliers 72/1 5.0 Beat Bangkok Postels 48/1 5.0
14.05 Plate Group Taranaki Taverners 55/0 5.0 Lost to Almar 56/0 2.0
14.20 Plate Group Drifters 81/1 5.0 Beat Sa Pa 50/2 5.0
15.15 Bowl Group A Sugar Shack Postels 62/2 5.0 Lost to Armadillos 63/0 4.0
15.30 Bowl Group B Thai Thevada 50/2 5.0 Lost to Silva Stars 51/2 4.0
16.25 Spoon Group 2 Wombats 87/0 5.0 Beat Stuffed Beavers 42/1 5.0
16.40 Spoon Group 2 Blythswood 49/3 5.0 Beat Udonthani Richmond Steakies 39/1 5.0

Day 5:  Thursday 3 April 2008

Time Group Team 1 Score Overs Result Team 2 Score Overs
08.30 Plate Group Drifters 65/2 5.0 Beat Taranaki Taverners 54/3 5.0
08.45 Plate Group Almar 91/2 5.0 Beat Sa Pa 62/4 5.0
09.40 Shield Group A Warathais 71/3 5.0 Lost to Lords Taverners 72/2 4.0
09.55 Shield Group B Darwin Dilettantes 80/0 5.0 Lost to UN Irish Pub Gang Green 81/2 5.0
10.50 Shield Group C Romany 54/1 5.0 Beat Yorkshire Puddings 52/5 5.0
11.05 Cup Group A Surrey Avos 80/1 5.0 Lost to Perth Postels 85/1 4.0
12.00 Cup Group B Gloucestershire Gipsies 78/2 5.0 Beat The Mighty Spires 71/2 5.0
12.15 Cup Group C Surrey Vagrants 116/0 5.0 Beat Shanghai Hot Dogs 66/0 5.0
13.10 Bowl Group A Sugar Shack Postels 69/1 5.0 Beat Awali Taverners 64/1 5.0
13.25 Bowl Group B Tokyo Wombats 64/1 5.0 Lost to Silva Stars 69/1 4.0
14.20 Cup Group A Surrey Avos 64/1 5.0 Beat Cricketeers 47/6 3.0
14.35 Cup Group B Gloucestershire Gipsies 90/0 5.0 Beat Southerners 65/3 5.0
15.30 Cup Group C Shanghai Hot Dogs 65/1 5.0 Lost to Divine Felons 67/2 4.0
15.45 Shield Group A Warathais 70/1 5.0 Beat Darjeeling 66/1 5.0
16.40 Shield Group B Yarrambat 75/4 5.0 Beat UN Irish Pub Gang Green 60/3 5.0
16.55 Shield Group C Floggers & Robbers 63/2 5.0 Lost to Yorkshire Puddings 66/0 4.0

Day 6:  Friday 4 April 2008

Time Group Team 1 Score Overs Result Team 2 Score Overs
08.45 Spoon Group 2 Wombats 74/0 5.0 Beat Ios Malakas 30/1 5.0
09.25 Bowl Group B Tokyo Wombats 70/1 5.0 Beat Thai Thevada 50/1 5.0
09.40 Bowl Group A Armadillos 89/0 5.0 Beat Armadillos 68/0 5.0
10.35 Spoon Group 2 Udonthani Richmond Steakies 84/2 5.0 Beat Bangkok Postels 64/2 5.0
10.50 Shield Group A Lords Taverners 73/0 5.0 Lost to Darjeeling 74/3 5.0
11.45 Shield Group B Yarrambat 87/1 5.0 Beat Darwin Dilettantes 69/1 5.0
12.00 Shield Group C Floggers & Robbers 62/3 5.0 Lost to Romany 63/2 3.0
12.55 Spoon Group 2 Gymkhana Cavaliers 58/1 5.0 Lost to Blythswood 59/1 3.0
13.10 Spoon Group 2 Stuffed Beavers 65/2 5.0 Lost to Maythais 66/2 5.0
14.05 Cup Group A Cricketeers 83/1 5.0 Beat Perth Postels 72/1 5.0
14.20 Cup Group B The Mighty Spires 114/2 5.0 Beat Southerners 44/1 5.0
15.15 Cup Group C Surrey Vagrants 76/3 5.0 Beat Divine Felons 64/1 5.0
15.30 Plate Group Sa Pa 58/2 5.0 Lost to Taranaki Taverners 61/1 3.0
16.25 Plate Group Drifters 89/0 5.0 Beat Almar 64/1 5.0

Day 7:  Saturday 5 April 2008

Time Group Team 1 Score Overs Result Team 2 Score Overs
08.30 Bowl Knockouts Tokyo Wombats 76/4 5.0 Beat Armadillos 71/0 5.0
09.15 Bowl Knockouts Silva Stars 67/2 5.0 Beat Sugar Shack Postels 66/1 5.0
10.00 Shield Knockouts Warathais 81/1 5.0 Beat Yarrambat 52/5 5.0
10.45 Shield Knockouts Romany 70/1 5.0 Lost to Lords Taverners 74/2 3.0
11.30 Cup Knockouts Surrey Avos 101/0 5.0 Beat Gloucestershire Gipsies 99/2 5.0
12.15 Cup Knockouts The Mighty Spires 59/2 5.0 Lost to Surrey Vagrants 60/0 3.0
13.45 Bowl Knockouts Tokyo Wombats 82/1 5.0 Lost to Silva Stars 83/1 4.0
14.30 Shield Knockouts Wombats 79/2 5.0 Beat Lords Taverners 69/0 0.0
15.15 Cup Knockouts Surrey Avos 74/0 5.0 Lost to Surrey Vagrants 75/3 4.0
16.00 Plate Knockouts Drifters 42/2 5.0 Lost to Almar 43/1 0.0
16.45 Spoon Knockouts Udonthani Richmond Steakies 76/0 5.0 Beat Stuffed Beavers 61/2 5.0